GÖKHAN TEKSTİL FABRİKASI YÖNETİM BİNASI
Yapı Gerçekleşti
Denizli,   1992

GÖKHAN TEKSTİL FABRİKASI YÖNETİM BİNASI

GÖKHAN TEKSTİL FABRİKASI YÖNETİM BİNASI

GÖKHAN TEKSTİL FABRİKASI YÖNETİM BİNASI

GÖKHAN TEKSTİL FABRİKASI YÖNETİM BİNASI

GÖKHAN TEKSTİL FABRİKASI YÖNETİM BİNASI

GÖKHAN TEKSTİL FABRİKASI YÖNETİM BİNASI

GÖKHAN TEKSTİL FABRİKASI YÖNETİM BİNASI

GÖKHAN TEKSTİL FABRİKASI YÖNETİM BİNASI

işveren adı:
GÖKHAN Tekstil A.Ş. - Ahmet GÖKŞİN
tasarım:
Salih Zeki PEKİN e.s.a. paris
statik - b.a.:

Adil NARLI İn.Müh.- Denizli
tesisat:
Teba
elektrik:
Doğan ERGUN Elektrik Müh.- Denizli
arsa alanı:
Fabrika sahası 15.000 m² 
Yönetim Binası için ayrılan alan: 900 m² 
inşaat alanı:
1350.00 m²
ana strüktür:
B.A. Karkas
projelendirme tarihi:
Mayıs 1992 - Eylül 1992
inşaat süresi:
Şubat 1993 – Şubat 1994 (12 ay)
fotoğraflar:
Salih Zeki PEKİN

Bu proje, sayın Ahmet GÖKŞİN için tasarladığımız ikinci Fabrika yönetim Binası.
1990 sonrası, giderek büyüyen GÖKHAN Tekstil, Denizli Dinar Karayolu üzerinde satın almış olduğu 15.000 m2 arsa üzerine 12.000 m2 inşaat alanında yeni Tekstil Fabrikasını inşa ettirdi. Binalar prefabrike olarak inşa edildi.
Buna benzer Fabrika Üretim Hollerinin inşaatında, yatırımcılar genellikle doğrudan Prefabrike yapı elemanları üretimi yapan firmalara başvuruyorlar. Onlar da işin kendilerine göre ekonomisini düşünüp en ucuz teklifi verebilmek için binanın prefabrike taşıyıcı strüktürüne karar veriyorlar ve prefabrike kolonların monte edileceği temel sistemi için projeleri de hazırlıyorlar. Bu süreçte MİMAR yok ve devre dışı tutuluyor. Yatırımcı da mimara ücret ödemekten kurtuluyor.
Genellikle, yatırımcılar bina estetiği yerine bina ekonomisini ön planda düşünerek karar veriyorlar.
Nitekim, inşa edilen GÖKHAN Tekstil Fabrikasının prefabrik strüktürü tamamlanarak, prefabrik firmasının önerdiği şekilde dış cephelerinin ve çatısının kapatılmasından sonra, bu tesislerin kurucusu, tekstilci müşterim Sayın Ahmet Gökşin, bizden Yönetim Bölümünü de tasarlamamızı istedi.
Arsanın sınırları içinde inşaat yapılmasına verilen izinlerin tümüne yakınını (mimara danışmadan) maksimum ölçülerde üretim holü elde etmek üzere kullanan yatırımcı, bağımsız bir Yönetim Binası tasarlama olanağını bırakmamıştı. Yönetim Binası mecburen üreim holü binasına eklenerek yapılacaktı. Prefabrik betonarme karkas inşaatı tamamlanmış üretim holünün cephesinde, bina çekme sınırları içinde 5.00m x 30.00m boyutlarında alana Yönetim Binasını adeta “ekledik”. İki katlı yönetim Binasının birinci katında ve iş sahibinin bürosu ile doğrudan bağlantılı “Show-Room” kütlesini dikdörtgen prizma şeklindeki binadan dışa dığru taştık ve 45 derece açı ile tasarladık. Kare plandaki show-roomun köşe noktasına bir adet dairesel kesitli kolon koyduk. Tek başına kolonu etkisini arttımak için birinci kat döşemesini kolona bağlamadık, bu binayı çatı döşemesinden kolona astık. Kolonu farklı renkte boyadık.
Böylece, Show-room çıkıntısı (konsolu) zemin katta bina girişini de vurgulayan bir saçak görevini de üstlendi. Ayrıca, alt ve üst katlarda giriş hollerinin genişlemesine olanak sağladık. Üst kata çıkış merdivenini giriş holü aksında ve Fabrika üretim holüne girecek şekilde planladık. Üst kata çıkılırken şeffaf merdiven iç cephesinde üretim holünün algılanmasını sağladık.